مجتمع فنی تهران | چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟
در این مقاله درمی‌یابیم، چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم و مانند یک بلبل، انگلیسی صحبت کنیم؛ البته یک بلبل انگلیسی.
یادگیری سریع زبان انگلیسی, آموزش
15350
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15350,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟

16:19 23 ژوئن در مقالات
0 دیدگاه

نمایندگی میرداماد: دنیای امروز، دنیای سرعت است. همه می‌خواهند سریع‌تر غذا بپزند، سریع‌تر به سرکار بروند، سریع‌تر ثروتمند بشوند و البته سریع‌تر یاد بگیرند. این خواسته کاملا طبیعی است، به‌ویژه در جهانی که با فشار یک دکمه تلفن یا رایانه، صبح استرالیا در قاره‌ای دور به شب آمریکا در قاره‌ای دیگر پیوند می‌خورد. پس انتظارات همه‌ی ما از سرعت روز‌به‌روز بالا و بالاتر می‌رود. همه طرفدار سرعت هستند. اما آیا این توقع در همه چیز منطقی خواهد بود؟ مثلا چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم؟ خب روش‌های متعددی وجود دارند که بالاخره یکی از آنها با شیوه‌ی یادگیری ما سازگار است. اما آزمون و خطا کردن روش‌های مختلف برای انتخاب مناسب، بسیار وقت‌گیر است و از سرعت فرایند یادگیری زبان انگلیسی می‌کاهد. در این مقاله درمی‌یابیم، چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم و مانند یک بلبل، انگلیسی صحبت کنیم؛ البته یک بلبل انگلیسی.

علم آموزش و یادگیری زبان انگلیسی
زبان‌آموزی یکی از زمینه‌های مهم و مورد توجه دانشمندان است. توانایی آموختن زبان، انسان را از سایر موجودات متمایز می‌کند. علم تاکنون در تلاش برای درک عملکرد مغز بسیار موفق بوده‌ است. دانشمندانِ بسیاری درباره‌ی نحوه‌ی زبان‌آموزی تحقیق کرده‌اند، اما واقعا انسان چگونه زبان می‌آموزد و آن را می‌فهمد. مزایای بسیاری در یادگیری زبان‌های خارجی برای مغز وجود دارد. مطالعات و پژوهش‌های مربوط به یادگیری زبان‌های خارجی به ابعاد مختلفی می‌پردازند؛ بعضی معطوف به بزرگسالان است و بعضی دیگر به کودکان و فرایند یادگیری‌شان می‌پردازد. با درک چگونگی و چرایی آموزش زبان، مسیر ما در سفر یادگیری زبان انگلیسی سریع‌تر و ساده‌تر می‌شود و می‌فهمیم چگونه زبان انگلیسی را سریع‌تر یاد بگیریم.

۱. شنوایی‌تان را تقویت کنید


روشی رایج برای یادگیری زبان، یادگیری ناخودآگاه و ضمنی است. با این روش، یادگیری زمانی حاصل می‌شود که هیچ تلاشی نمی‌کنیم. وقتی پشت میزی می‌نشینیم و با تمرکز و دقت بالا خواهان یادگیری هستیم، فرایندِ غیرارادیِ یادگیری متوقف می‌شود. در مقابل وقتی بدون هیچ نیت خاصی برای یادگیری، به موسیقی یا فایلی صوتی یا فیلمی به زبان اصلی گوش می‌کنیم، ذهن به شکل ناخودآگاه صداها، لهجه‌ها، لغات و گرامر را جذب می‌کند. حتی اگر شما یادداشت‌برداری نکنید یا به زبان انگلیسی صحبت نکنید، پیش‌زمینه‌ی ذهن شما در پشت پرده مشغول کمک‌رسانی از طریق ثبت و ضبط اطلاعات ناخودآگاه است. حقیقت بسیار جالب این است که ما از شنیدن واژه‌هایی که معنایشان را نمی‌دانیم هم یاد می‌گیریم، حتی زبان‌های ساختگی نظیر «زرگری» هم تنها با گوش دادن قابل یادگیری هستند. وقتی به زبانی خارجی گوش می‌دهیم، بدون تمرکز دقیق برای یادگیری، اطلاعات در ذهن ثبت می‌شوند و در بزنگاه‌ها ظاهر می‌شوند و به ما کمک می‌کنند. علت این امر، شنیدن الگوهای زبانی است؛ یعنی راهی طبیعی برای یادگیری زبان. در این حالت، اتفاقی مشابه نحوه‌ی یادگیری کودکان رخ می‌دهد. کودکان در آغاز یادگیری برای حرف زدن، فقط می‌شنوند. آنها میلیون‌ها واژه می‌شنوند؛ واژه‌هایی که معنایشان را نمی‌دانند، ولی بعد از مدتی شروع به حرف زدن می‌کنند و از تمام آن اطلاعات ناخودآگاه بهره می‌برند. تا جایی که می‌توانید گوش دهید، یعنی به شکل پیوسته در هر زمانی که توانستید به چیزی به زبان انگلیسی گوش فرا دهید. مثلا در منزل یک فایل انگلیسی پخش کنید. در اوقات فراغت سر کار با هدفون انگلیسی گوش کنید یا هر زمان دیگری. اخبار انگلیسی نگاه کنید، کتاب‌های صوتی گوش کنید. اگر مقدور است با کسانی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، معاشرت داشته باشید و در تمام این موارد برای یادگیری تلاش نکنید. فقط اجازه بدهید گوش شما با واژگان و ترکیبات انگلیسی عجین و آشنا شود. مثلا هم‌زمان با شستن ظرف‌ها یا ورزش کردن و هر کار دیگری برای خودتان انگلیسی پخش کنید.

۲. شباهت‌ها را دریابید


یکی از سخت‌ترین بخش‌های یادگیری هر زبان جدیدی، آشنایی با صداها و آواهای آن است. مثلا ممکن است در زبان انگلیسی آواهایی موجود باشد که در زبان مادری شما به هیچ عنوان استفاده نمی‌شوند. خوشبختانه ساختار مغزی بشر به گونه‌ای است که آواهای جدید را می‌شناسد و تفاوت‌ها را به خوبی درک می‌کند و می‌پذیرد. مثلا چسبیدن دو حرف بی‌صدا در کنار هم کمی عجیب است، اما ساختارهای مشترک و توانایی تشخیص آوایی مغزی، استفاده از آنها را به شکل منطقی ممکن می‌سازد. توجه کنید بسیاری از واژگان در انگلیسی با B و L در کنار هم آغاز می‌شوند ( مثل Blink)، خب این ساختاری است که به‌طور طبیعی مغز آن را دریافت و استفاده می‌کند. اما Lb ترکیب عجیبی و تلفظ آن سخت و دشوار است و در ساختارهای آوایی زبانی استفاده نمی‌شود. منظور وجود شباهت‌ها و ساختارهای منطقی مغزی و آوایی است که در تمام زبان‌ها مشترک است و در نتیجه پذیرش ترکیب‌های جدید را در هنگام یادگیری ممکن می‌سازد. وقتی مشغول یادگیری زبان انگلیسی هستید، از این ویژگی طبیعی بهره ببرید. مثلا به واژه‌ای برمی‌خورید که نوشتن آن عجیب است و در تلفظ آن شک دارید، سعی کنید واژه را یک بار تلفظ کنید و اگر به شکل غیرمنطقی تلفظ آوایی رسیدید، به احتمال بسیار زیاد واژه اشتباه است یا املای درست آن را نمی‌دانید. در حقیقت مغز ما خود‌به‌خود در تلفظ واژگان جدید و ساخت‌های آوایی ما را تصحیح و یاری می‌کند.

۳. صداهای جدید را جداگانه بیاموزید


یادگیری زبان‌های جدید مثل انگلیسی شیوه عملکرد مغز را تغییر می‌دهد، پس سعی کنید برای پرسشِ چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم، پاسخی بیابید، چون با یادگیری زبان انگلیسی مغز شما شروع به رشد می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد با یادگیری زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های خارجی، بخشی از مغز رشد می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود. هر چه این رشد بیشتر باشد یادگیری سایر زبان‌ها هم ساده‌تر می‌شود. بخش جالب این پژوهش درباره واکنش‌های مغز نسبت به صداهای جدید است. مثلا برای یادگیری حروفی مثل L و R در انگلیسی، شنونده‌ی غیربومی در برخی موارد با مشکل مواجه است. مثلا ژاپنی‌ها این مشکل را دارند، چون برای تلفظ این صداها دو شکل الفبایی جداگانه ندارند. در نتیجه تنها یک بخش از مغز ژاپنی‌ها به این دو صدای مجزا واکنش نشان می‌دهد. پس قبل از یادگیری زبان انگلیسی با صداها و آواهای آن آشنا شوید و تلفظ‌های هر یک را به خوبی یاد بگیرید. بعضی حروف و صداها سخت‌تر هستند، پس روی آنها بیشتر کار کنید. مثلا همه ما تجربه خنده‌دار تلفظ «TH» را داشته‌ایم، تلاش برای بیان درست آن معمولا منجر به فوران مقدار متنابهی بزاق دهان به صورت مخاطب می‌شود یا «ع» در زبان عربی که به شکل اصوات عجیب و غریب درمی‌آید، اما با تکرار و شنیدن و تمرین به راحتی و بدون حرکات محیرالعقول می‌توان این حروف تازه را تلفظ کرد. می‌توانید با شنیدن واژه‌ها و حروف جدید به شکل آرام و بخش به بخش به تلفظ‌های جدید و دقیق دست پیدا کنید.

۴. از مجموعه واژگان مرتبط کمک بگیرید


وقتی از واژه‌های مشابه و مترادف از لحاظ معنی کمک می‌گیرید، پلی میان صدای واژه‌ها، تصاویر و شکل آنها ایجاد می‌شود. یعنی چه؟ مثلا هنگامی که واژه‌ی انگلیسی خورشید را می‌‌آموزید، در کنار آن واژه‌های گرم و داغ و پرتو و… را نیز یاد بگیرید. بعدا هنگام استفاده از واژه‌های مذکور، خانواده‌ی واژه‌های مرتبط با آنها سریعا به ذهن شما می‌آیند و در حرف زدن و جمله‌سازی به شما کمک خواهند‌ کرد. دانشمندان دریافته‌اند پیدا کردن ارتباط میان واژه‌ها برای حرف زدن، فرایند یادگیری را ساده و سریع می‌کند. این مسئله از طریق مطالعه‌ی زبان ناشنوایان و یادگیری آنها از طریق یافتن ارتباطات میان علایم ناشنوایی بررسی شده‌ است. پس وقتی یک لغت جدید را یاد می‌گیرید، سعی کنید ارتباطات آن را با واژگان دیگر به ذهن بسپارید. از دست و بدن خود نیز برای یادگیری استفاده کنید یا می‌توانید به جای نوشتن معنای آنها به شکل حروف، از کشیدن تصاویر بهره ببرید. به‌طور کلی با نقاشی کردن یا یافتن واژگان مرتبط از لحاظ معنی، واژه را در مغز خود همراه با یک نشانه حفظ می‌کنید.

۵. به جای قوانین و دستورالعمل‌ها، الگوها را به خاطر بسپارید


در یادگیری زبان انگلیسی سعی کنید الگوهای موجود در زبان را بیابید و آنها را به خاطر بسپارید. اگر سال‌ها هم گرامر و دستور زبان بخوانید، همچنان نمی‌توانید به سادگی صحبت کنید. برای حرف زدن باید مغز خود را با الگوهای موجود در زبان آشنا کنید. به جای تلاش بیهوده برای حفظ کردن گرامر به مثال‌ها نگاه کنید. مثلا در آغاز یادگیری همه می‌دانند که جملات را چگونه منفی کنند، اما عده‌ی کمی در هنگام صحبت کردن سریع‌تر می‌توانند از آن در جملات‌شان بهره ببرند. در عوض با تهیه‌ی فهرستی از الگوهای منفی کردن در مثال‌ها می‌توانید برای مغز محترم‌تان شیوه و الگوی منفی کردن را جا بیندازید.

۶. لغت‌ها را در جمله و عبارت یاد بگیرید

بعضی لغت‌ها به تنهایی یک معنا دارند، اما وقتی در عبارات و جملات قرار می‌گیرند، معنایی کاملا متفاوت ایجاد می‌شود. در زبان انگلیسی تعداد این واژه‌ها خیلی زیاد است. پس سعی کنید به جملات و کاربرد واژه‌ها در آن دقیق شوید. در گذشته زبان‌شناسان معتقد بودند انسان ابتدا جملات را می‌شنود و سپس آنها را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد توجه مغز درباره‌ی جملات و عبارات بیشتر به ترتیب لغات است. این ترتیب و توالی در مغز الگوهایی ایجاد می‌کند که حفظ و به خاطرسپاری را ساده‌تر می‌کنند. مصداق این مسئله در زبان فارسی ترکیبی مثل باد و باران است. توالی به خاطرسپاری واژگان را آسان‌تر می‌کند. حال اگر به هزار و یک دلیل زبان‌شناسی و مغزی جای این دو عوض شود به خاطرسپاری و به‌کار بردن این عبارت سخت‌تر می‌شود. گذشته از این‌ها به خاطرسپاری یک لغت تنها خیلی سخت‌تر است، زیرا اغلب لغات تنها یک معنی ندارند. اگر لغتی را تنها با یک معنا می‌شناسید لزوما نمی‌توانید از آن استفاده کنید. پس وقتی مشغول یادگیری لغات هستید، یاد بگیرید چگونه در عبارات و مکالمه‌ها از آنها استفاده می‌شود. گاهی حروف اضافه معنی افعال را به کلی تغییر می‌دهند. پس دوستان زبان‌دوست، اگر می‌خواهید یادگیری زبان برای‌تان دوست‌داشتنی باشد، لغات را در عبارات بیاموزید. اگر راهکارهای ظریف را بدانیم، به‌طور قطع به سادگی درمی‌یابیم که چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم.

۷. یادگیری با موسیقی را فراموش نکنید


آیا اشعار کودکانه‌ای مثل «شبا که ما می‌خوابیم آقا پلیسه بیداره» یا «اتل متل توتوله…» و… را به خاطر دارید. بله، حتما این اشعار شیرین و بعضا بی‌منطق را به یاد دارید. علی‌رغم اینکه از زمان یادگیری آنها هزاران سال نوری که نه، اما سال‌ها می‌گذرد، همچنان در مغز شما جا خوش کرده‌اند. علت این است که وقتی کودک هستیم، موسیقی نقش تعیین‌کننده‌ای در یادگیری ما دارد. تکرار شعر و موسیقی به کودکان برای به خاطر‌سپاری زبان کمک شایانی می‌کند. این مسئله برای بزرگسالان هم صادق است. مهارت‌های زبانی موضوعی جدی است و وقتی در کنار موضوعی مفرح چون موسیقی قرار می‌گیرد، تأثیرگذاری یادگیری بیشتر می‌‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد نحوه عملکرد مغز ما در هنگام یادگیری موسیقی و زبان مشابه است. تفکیک صداها در زبان‌آموزی دقیقا شبیه تفاوت صداهای آلات موسیقی مختلف است. به‌عبارتی‌دیگر، زبان نوعی موسیقی است. یادگیری مهارت‌های زبانی با استفاده از موسیقی، روند آموزش را سریع‌تر و ساده‌تر می‌کند. اشعار و آهنگ‌های زیادی برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارد. به این اشعار گوش بدهید و با آنها هم‌خوانی کنید.
برای این پرسش که چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم، جواب‌های متعددی وجود دارد. برخی از این روش‌ها سریع‌تر و برخی طولانی‌تر عمل می‌کنند. با مطالعه‌ی روش‌های مختلف، مناسب‌ترین راه را برای خود انتخاب کنید و شک نکنید با ممارست و پایبندی به روش‌ها مثل یک بومی انگلیسی صحبت خواهید‌ کرد. یادگیری زبان‌های خارجی همت می‌خواهد و پشتکار. با یادگیری درست یک زبان، امکان یادگیری زبان‌های بیشتر ساده می‌شود. کافی است انگلیسی را خوب یاد بگیرید تا بعد بتوانید مثل بلبل فرانسه، اسپانیایی و… را هم بیاموزید. البته یک بلبل فرهیخته و چند زبانه.

۱۵ راز برای آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان
آموزش به بزرگسالان کار ساده ای نیست، به‌ویژه اگر این دانش‌آموختگان بزرگسال، بزرگ‌تر از شما باشند. در این جمع به عوامل بسیاری از جمله احترام و عدم نصحیت باید توجه کرد، اما گاهی اوقات برخی احساس می‌کنند توجه به این نکات بی‌معنی است.

۱. محتوای مرتبط با سن بزرگسالان
برای معلمین جوان انگلیسی کاملا طبیعی است که مخاطبین آن هابزرگتر از خودشان باشند. در نتیجه حفظ موضوع مرتبط به کلاس و فهم آن، بسیار مهم است. بحث درباره جنبه‌های فرهنگ جوانان مدرن ممکن است برای افراد بالای ۵۰ سال جذابیتی نداشته باشد. بنابراین همیشه حفظ موضوع مرتبط با گروه، مهم است به طوری‌که گروه شرکت‌کننده بسیار علاقه‌مند و هماهنگ با صحبت‌های شما باشند.

۲. برای آموزش بزرگسالان پرشور باشید.
علاقه شما به موضوع مورد بحث خودتان، بسیار حیاتی است. اگر معلم مشتاق به نظر نرسد و فقط اطلاعات را منتقل کند، هیچ‌کس چیزی یاد نخواهد گرفت.. بزرگسالان فورا می‌توانند صحبت کنند، اما اگر شما علاقه‌ای به آنچه انجام می‌دهید نداشته باشید آن‌ها مجبورند سکوت کنند.

۳. تشویق برای سوال پرسیدن
بیشتر اوقات افرادی که شما به آنها آموزش می‌دهید، سال‌هاست مدرسه را ترک کرده‌اند. آن‌ها ممکن است قوانین مناسب کلاس را ندادند، بنابراین مهم است که آن‌ها راتشویق کنید تا سوالات زیادی تا جایی که ممکن است، بپرسند. چقدر خوب است اگر در پایان هر مبحث بگویید: حالا، کسی سوال دارد؟ اگر مخاطب بزرگسال شما از مسئله مورد نظر مطمئن نبود، معمولا دست خود را بالا برده و چیزی می‌پرسد.

۴. آن‌ها را به صحبت بگیرید.
درگیر نگه داشتن هر دانش‌آموز در هر گروه سنی، مهم است و این مهارتی است که اکثر مدرسان دیر متوجه آن می شوند. گاهی اوقات ممکن است معلمی فقط روی کسانی که در بحث شرکت ‌می‌کنند متمرکز شود و افراد آرام‌تر به تدریج از جمع خارج شوند. سعی کنید با پرسیدن سوالات مختلف از کسانی که اغلب صحبت نمی‌کنند، آن‌ها را نیز به طور یکسان در کلاس درگیر کنید. به سادگی پای تخته بایستید و اطلاعاتی را که به آن‌ها برای ماندن در ذهنشان کمک نمی‌کند، فهرست کنید.

۵. توزیع عادلانه
رعایت عدالت ، مسئله دیگری است که با مسئله قبلی گره خورده است. مطمئن شوید که همه شانس صحبت کردن را داشته باشند و مهارت‌‌های جدید را تمرین می‌کنند. بعضی اوقات ممکن است دانش آموزی بسیار فعال صحبت کند و فرصت صحبت کردن را از بقیه افراد بگیرد. بنابراین مهم است که ایده یا فعالیتی را مطرح کنید و از این طریق همه را در بحث وکار گروهی درگیر نموده و همه اجازه شرکت داشته باشند.

۶. لبخند بزنید.
به نظر لبخند ساده‌ترین چیز در جهان است اما به سادگی در هر زمانی فراموش می‌شود! به خاطر داشته باشید که جهان آموزش بزرگسالان احتمالا از زمان دانش‌آموزی شما متفاوت باشد و بنابراین تجربیات شخصی آنها از معلمان، افراد عبوس و خشنی باشد که هرگز نمی‌خندند. خوشحالی خود را نشان دهید، صورت شاد به طور حتم کل کلاس را آرام می‌کند.

۷. شناسایی انواع یادگیری
راه‌های یادگیری در افراد مختلف متفاوت است و بزرگسالان نیز مستثنی نیستند. یادگیرنده‌های تجسمی عمومی‌ترین گروه هستند و در ذهن خود مطالب را حفظ می‌کنند، اما به خاطر داشته باشید که انواع دیگری هم وجود دارد. بررسی بر روی انواع یادگیری بسیار مهم است و ببینید هرکدام از دانش‌آموزان شما در چه گروهی قرار می‌گیرند. به علاوه ترکیب تکنولوژی‌ها در کلاس بسیار آسان‌تر می‌شود.

۸. انعطاف‌پذیر باشید.
معلمین مبتدی با ناب‌ترین نیت، اولین درس خود را ارائه می‌دهند. آن‌ها نقشه طراحی شده‌ای دارند که معمولا شامل کار گروهی و نظایر آن است، فکر می‌کنند همه چیز به آرامی و مطابق میل آن‌ها پیش خواهد رفت. به‌هرحال، بعضی اوقات کلاس ممکن است در جهت متفاوت، تغییر مسیر دهد. اگر این اتفاق افتاد وحشت نکنید، فقط به خاطر داشته باشید که مادامی‌که شما روی موضوع خود متمرکز باشید، کلاس موفق است. با تمرکز بر روی موضوع می توانید کلاس را مدیریت میکنید.

۹. بهبود یا بهینه‌سازی
زمانی‌که دانش‌آموز اشتباه واضحی می‌کند می‌تواند برای معلم جوان‌، کاملا دلهره آور باشد. اغلب، معلمین به سادگی اشتباه دانش‌آموز را چشم‌پوشی می‌کنند زیرا آنها از برتری دانش‌آموزان می‌ترسند. توصیه این است،
کاری انجام ندهید، فقط کار آ‌ن‌ها را با کمترین تشویق، تصحیح کنید.
معمولا چیزی مانند این جمله که (جمله خوبی بود اما……) (آیا می‌توانی آن را اصلاح کنی؟)، این مسئله یادگیرنده ی بزرگسال را برای امتحان گرامر و اصلاح خود تشویق می ‌کند.

۱۰. موضوعات مورد علاقه
بگذارید مخاطب بزرگسال شما در رابطه با موضوعات مورد علاقه اش صحبت کند. ارتباط با همسر، قیمت اتومبیل و … نگران این نباشید که کلاس از مبحث اصلی خارج می شود. هر چیزی که به زبان انگلیسی در کلاس مطرح شود به یادگیری زبان کمک می کند

۱۱. تشویق
دانش‌آموزان با سن پایین بیش از یادگیرنده‌های بزرگسال نیاز به تشویق دارد. افرادی که مسن‌ترند به تشویق بی‌میل‌تر به نظر می‌رسند. این می‌تواند چالش عمده‌ای باشد چون برای آن‌ها موضوع درس مهم است.

۱۲. کنترل تنش ها
مراقب باشید بزرگسالان روی بعضی موضوعات حساس هستند. مطرح کردن مسائل سیاسی و … ممکن است باعث تناقض بین افراد شود. تا می توانید از موضوعات عمومی و همه پسند برای مثال ها و موضوعات صحبت استفاده کنید. با این کار هم مدیر موسسه ی آموزشی و هم شاگردان بزرگسال از شما راضی خواهند بود.

۱۳. انگلیسی صحبت کردن
ممکن است بدیهی به نظر برسد اما مهم است به ویژه به افراد مبتدی، یادآوری اینکه ممکن است به صحبت با زبان مادری وسوسه شوند و این می‌تواند مضر باشد. معمولا اگر برای یادگیرنده گان بزرگسال سوالی پیش بیاید در میان خود شروع به صحبت کنند. این صحبت ها معمولا به زبان مادری است. از مخاطبین بخواهید تا حتی بین خودشان انگلیسی صبحت کنند.این مسئله برای یادگیری لغات جدید به آنها کمک می‌کند و معلم احساس نمی‌کند از آن‌ها جدا شده است.

۱۴. استخراج کلمات
اینکه از دانش آموزان بخواهیم به کلمه فکر کنند و معنای آن را بیابند تا اینکه خودمان معنی آن را بگوییم حایز اهمیت است. این کار باعث می شود تا دانش آموزان حس کنند خودشان معنی لغت را از قبل میدانستند و الان فقط باید آن را به زبان آورند.

۱۵. خوش‌حال باشید!
هیچ کس نگفته که مدرسه و یادگیری باید خسته‌کننده باشد، بنابراین مهم است که کلاس سرگرم‌کننده باشد به طوری‌که دانش‌آموزان را به خود درگیر نماید. به بازی‌ها و برنامه‌های مختلف که می‌تواند همه را در کلاس درگیر کند، فکر کنید.شادی به سبک‌تر شدن هوای کلاس و وادار به صحبت کردن مخاطبان خجالتی کمک می‌کند!

درست است که مخاطبین شما بزرگسال هستند ولی در یادگیری زبان انگلیسی مبتدی هستند پس به اندازه ی تدریس برای مخاطبین خردسال صبرو حوصله داشته باشید.

منبع: مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

دپارتمان زبانهای خارجی