مجتمع فنی تهران | بازشدن قفل اشتغال با کلید وب
اینترنت با حضور 25 ساله خود باعث تحولات گسترده و چشمگیری در بخش‌های مختلف شده است.
آموزش برنامه نویسی، آموزش ساخت طراحی وب، مجتمع فنی تهران
15143
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15143,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

بازشدن قفل اشتغال با کلید وب

بازشدن قفل اشتغال با کلید وب

13:30 04 می در مقالات وبلاگ
0 دیدگاه

شما هم بخوبی می‌دانید که تحولات ناشی از اینترنت و فضای مجازی مرهون پژوهش‌های انجام شده درباره نیازها و خواست‌های مردم است. به همین دلیل اینترنت با حضور 25 ساله خود باعث تحولات گسترده و چشمگیری در بخش‌های مختلف شده است.

پژوهش‌ها درباره گستره فعالیت‌های تحت وب در حوزه‌های مختلف همچون تحلیل محیط‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی، سکوهای رایانش توزیعی، ابری، رایانش وب در کاربردهای همراه، وب معنایی، بررسی الگوریتم‌های مطرح در سئوسازی، توسعه اپلیکیشن‌های تحت وب روی موبایل، معماری کلان داده‌ها بر بستر رایانش ابری، ارزیابی کیفیت وب، تحلیل رفتاری و شخصی‌سازی، تعامل انسان و رایانه، جامعه‌شناسی و اخلاق وب، بانکداری تحت وب، اقتصاد اینترنتی و مدل‌های کسب و کار، سکوها و ابزارهای نرم‌افزاری وب، بازاریابی وب و تحلیل محتوا، آینده وب، طراحی وب و اپلیکیشن به روش گوگل متریال دیزاین توسط محققان همچنان ادامه دارد. بنابراین می‌توان انتظار داشت در سال‌های آینده شاهد تغییرات شگرف و قابل توجهی در نوع مشاغل و نحوه درآمدزایی از وب در دنیا باشیم.

همان‌گونه که امروزه شاهد افزایش فروش، افزایش درآمد، افزایش سرمایه‌گذاری، افزایش سطح رفاه زندگی مردم، ایجاد فرصت‌های تجاری جدید برای صنایع و بنگاه‌های بازرگانی، افزایش امنیت دسترسی به بازارهای صادراتی ناشی از تثبیت تعرفه‌ها، جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش تردد بی مورد، کاهش هزینه‌های اضافی و ایجاد رقابت در سطح بین‌المللی، دسترسی سریع به اطلاعات، حذف واسطه‌ها، کاهش هزینه‌های تبلیغات کالا بویژه در سطح بین‌المللی، ورود به بازارهای فرامنطقه‌ای در جهت بازاریابی جهانی به واسطه فعالیت فعالان وب هستیم.

شاغلانی که تا چند سال آینده بیکار می‌شوند

پروفسور فرانک فن هارملن (Frank van Harmelen) استاد دانشکده علوم رایانه دانشگاه Vrije در آمستردام هلند و از پایه گذاران زبان معروف وب معنایی، OWL در گفت‌وگو با جام‌جم درباره تغییرات و تاثیرات وب بر اقتصاد جهان در سال‌های آینده می‌گوید: با وجود آن که وب در بخش‌های مختلف زندگی تاثیرات قابل توجهی گذاشته است، اما معتقدم تحولات آن بخصوص بر فضای کسب و کار و تجارت بیش از آنچه امروز با آن مواجه هستیم، خواهد بود. به‌گونه‌ای که دیگر تجارت بدون وب امکانپذیر نخواهد بود.

وی خاطرنشان می‌کند: وب علاوه بر تحول دنیای تجارت، حتی صنایعی همچون موسیقی، نشر و گردشگری را با تغییرات قابل توجهی مواجه کرده است. به گونه‌ای که سفرهای مجازی درحال جایگزینی سفرهای حضوری هستند و گردشگران می‌توانند به صورت مجازی سفر کنند.

پروفسورهارملن با بیان این که رشد نفوذ وب و تحولات آن در 25 سال گذشته تا امروز باعث نگرانی برخی صاحبان مشاغل و کارکنان آنها شده است، می‌گوید: این نگرانی در برخی زمینه‌ها کاملا صحیح است. زیرا برخی افراد شغل خود را از دست خواهند داد و عده‌ای دیگر به سود قابل توجهی خواهند رسید.

وی درباره چالش بین مشاغل سنتی و مدرن می‌گوید: درست است که وب تقریبا اکثر بخش‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده و همچنان قرار می‌دهد، اما این به معنای منسوخ شدن خط تولید کالاها نخواهد بود. قطعا بسیاری از مشاغل سنتی از بین نمی‌روند بلکه جایگاه و نحوه ارائه خدماتشان تغییر می‌کند. همان‌گونه که کارخانه‌های ماشین سازی هنوز فعالیت می‌کنند اما شکل فعالیت آن تغییر کرده است.

کارخانه‌های ماشین‌سازی قبلا هزار نمونه از کارشان را تولید و سپس اقدام به فروش می‌کردند اما تحولات فناوری باعث شده پیش از ساخت ابتدا مدل‌های مختلف آن را طراحی و در معرض تقاضای مشتری قرار دهند، سپس مطابق درخواست مشتری آن را می‌سازند.

ایده‌یابی برای راه‌اندازی کسب و کار مجازی

ایده‌یابی و ایده‌سازی یک مهارت است که آموزه‌های مرتبط با خود را دارد اما بدون شک اولین گام برای دستیابی به یک ایده خلاق، شناخت و آگاهی از علایق، توانایی‌های بالقوه و فهرست ‌کردن مهارت‌هایی است که در حال حاضر دارید. اگر این گام را با تلاش و پشتکار درست بردارید، یقین داشته باشید می‌توانید به ایده‌های خلاقانه متعددی برای راه‌اندازی کسب و کار مجازی و راهکارهای رسیدن به موفقیت دست یابید.

فرصت‌سازی برای اشتغال جوانان

اگر دانش‌آموخته رشته‌های مرتبط با فناوری اطلاعات نباشید و تمایل چندانی هم برای فعالیت حرفه‌ای در فضای وب نداشته باشید، احتمال این‌که بخواهید کسب وکار مجازی تحت وب راه‌اندازی کنید، بسیار کم است.

 نرخ بیکاری در کشور ما 12 درصد است که بخش اعظم آمار مربوط به افراد تحصیلکرده در رشته‌های مختلف است. متاسفانه راهکارهای فعلی دولت برای اشتغال و حمایت از آنها، بیشتر سنتی است. اغلب حمایت‌های دولت از کارخانه‌های خودروسازی و نفت محور به شکل وام است. در این روش هزینه اشتغالزایی بسیار بالاست به گونه‌ای که در پتروشیمی به ازای هر یک میلیارد تومان و در سایر حوزه‌ها، 200 تا 500 میلیون تومان باید سرمایه‌گذاری شود تا یک نفر – آن هم یک فرد کم سواد ـ بتواند مشغول کار شود.

در صورتی که در حوزوهای مجازی و وب، صنایع خلاق می‌توانند با سرمایه 30 تا 50 میلیونی فرصت خوبی برای اشتغال فراهم کنند. بدون شک نحوه حمایت دولت از این کسب و کارها هم باید تغییر کند و پرداخت وام اصلا مدل خوبی نیست. تسهیل زیرساخت‌ها، حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و شتاب‌دهنده‌ها که عمدتا متعلق به بخش خصوصی هستند، از مهم‌ترین و موثرترین اقدامات دولت در این زمینه باید باشد.

دانش راه اندازی کسب و کار مجازی

هر دانش آموخته‌ای با حداقل اطلاعات در زمینه رایانه می‌تواند وارد این عرصه شود. ضمن آن که در حال حاضر دوره‌های آموزشی کوتاه مدت وجود دارد که افراد می‌توانند سطح سواد خود را برای فعالیت در فضای وب افزایش دهند.

درست است که داشتن ایده خلاق و جدید در راه اندازی کسب و کار مجازی و رشد آن موثر است، اما مهم‌تر از آن، داشتن یک تیم هماهنگ، خلاق و با پشتکار برای پرورش و اجرایی کردن ایده است. علاقه‌مندان می‌توانند با حداقل امکانات و دانش کارشان را شروع کنند.

ایده‌یابی برای راه‌اندازی کسب و کار مجازی

ایده‌یابی و ایده‌سازی یک مهارت است که آموزه‌های مرتبط با خود را دارد اما بدون شک اولین گام برای دستیابی به یک ایده خلاق، شناخت و آگاهی از علایق، توانایی‌های بالقوه و فهرست ‌کردن مهارت‌هایی است که در حال حاضر دارید. اگر این گام را با تلاش و پشتکار درست بردارید، یقین داشته باشید می‌توانید به ایده‌های خلاقانه متعددی برای راه‌اندازی کسب و کار مجازی و راهکارهای رسیدن به موفقیت دست یابید.

همه ما به‌عنوان یک مصرف‌کننده و مخاطب از کسب و کارهای مختلف سرویس‌ها و خدماتی را مطابق با نیازهای روزانه خود دریافت می‌کنیم که در این میان ممکن است از خدمات ارائه شده راضی نباشیم. این نارضایتی گویای وجود یک خلأ در خدمات ارائه شده و احتمال وجود نارضایان بیشتری نسبت به آن خدمت است.

لازم نیست خیلی پیچیده رفتار کنیم؛ همین خلأها می‌توانند ایده‌ای قابل بررسی برای راه‌اندازی یک کسب و کار جدید و موفق در فضای مجازی باشد.

فناوری اطلاعات در حوزه سرویس و خدمات، کمک جدی می‌کند. چون هزینه‌های سربار، زیرساختی و تامینی مانند محل استقرار، شعب، دفتر و نحوه عرضه محصول به مصرف‌کننده را نه‌تنها حذف، بلکه بشدت کاهش می‌دهد و سود قابل توجهی را عاید صاحبان کسب وکار فضای مجازی می‌کند.