مجتمع فنی تهران | مصاحبه دکتر علی دهدشتی نژاد با سایت خبری بورس نیوز
موضوع به ابلاغیه تعیین سقف اعتبارات کارگزاری ها باز می گردد که صدور آن به نوعی برخورد و مجازات دیگر سهامداران و کارگزارانی است که طبق آنچه که باید، عمل می کنند.
مصاحبه دکتر علی دهدشتی نژاد , سایت خبری بورس نیوز,کارشناس ارشد بازار سرمایه
14788
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-14788,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

مصاحبه دکتر علی دهدشتی نژاد (مدیر عامل مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد) با سایت خبری بورس نیوز

مصاحبه دکتر علی دهدشتی نژاد (مدیر عامل مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد) با سایت خبری بورس نیوز

10:38 12 مارس در اخبار میرداماد
0 دیدگاه

نمایندگی میرداماد: ابلاغیه اخیر سازمان بورس به نظر کارشناسی نشده و ناپخته بود و نباید به دلیل مشکل یک شخص با چند کارگزاری انگشت شمار چنین ابلاغیه ای با این ابعاد صادر می شد. چرا که حتی اعلام برنامه جهت اجرای چنین ابلاغیه ای تبعات زیادی به همراه داشته و سوالات فراوانی را در ذهن افراد ایجاد می کند.

به گزارش بورس نیوز، موضوع به ابلاغیه تعیین سقف اعتبارات کارگزاری ها باز می گردد که صدور آن به نوعی برخورد و مجازات دیگر سهامداران و کارگزارانی است که طبق آنچه که باید، عمل می کنند.

در همین ارتباط مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری پارند در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: ابلاغیه اخیر سازمان بورس به نظر کارشناسی نشده و ناپخته بود و نباید به دلیل مشکل یک شخص با چند کارگزاری انگشت شمار چنین ابلاغیه ای با این ابعاد صادر می شد. چرا که حتی اعلام برنامه جهت اجرای چنین ابلاغیه ای تبعات زیادی به همراه داشته و سوالات فراوانی را در ذهن افراد ایجاد می کند.

علی دهدشتی نژاد افزود: اولین تبعات منفی آن کاهش حجم معاملات است که می تواند بسیار اثر گذار بوده و حجمی که می توانست باعث ایجاد رونق در بورس باشد را از بین می برد. مخصوصاً در شرایطی که همواره در پایان اسفند ماه فشار فروش سهام جهت تسویه اعتبارات و نیز تأمین نقدینگی برای سال جدید افزایش می یابد که این امر نیز مزید بر علت می شود تا حجم فروش سهام شدت گیرد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر طبق برخی آمارها، حقوق صاحبان سهام بیش از نصف کارگزاری ها کمتر از پنج میلیارد تومان است و این به معنی آن است که کارگزاران نمی توانند روزانه بیش از این مبلغ را به مشتریانشان اعتبار دهند.

وی افزود: مشکل دیگر این ابلاغیه به زمان تسویه معاملات بر می گردد. به عنوان مثال فرض کنید سرمایه گذاری از یک شرکت کارگزاری یک میلیارد تومان سهام خریداری کرده و در مقابل جهت تسویه بدهی خود یک میلیارد تومان سهام از کارگزاری دیگری بفروشد. اما چنانچه یک کارگزار سقف اعتبار خود را رعایت نکرده باشد و طبق ابلاغیه مذکور بنا بر ابطال معاملات سهام آن باشد، وی به دلیل ابطال سهام فروخته شده خود به اندازه سهام خریداری شده بدهکار خواهد شد که این امر کارگزاران و حتی سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی را با مشکلاتی مواجه خواهد ساخت.

 

بورس میرداماد دهدشتی نژاد

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در ادامه گفت: در این حالت هر روز این نگرانی وجود دارد که در زمان تسویه روزانه، بخشی از معاملات ابطال خواهند شد و برخی از سود احتمالی خرید خود جا خواهد ماند و برخی دیگر به کارگزار خود بدهکار خواهند شد که در نهایت نتیجه چنین شرایطی ایجاد فضای نگرانی روحی و روانی برای سهامداران و سرمایه گذاران است بطوریکه افراد نمی دانند تا ساعت چهار هر روز چه اتفاقی افتاده و قطعیت معاملات آنها مشخص نیست. از همین رو به نظر می رسد اجرای این ابلاغیه عملی نیست.

دهدشتی نژاد تأکید کرد: نکته دیگر در خصوص شعبات شهرستان کارگزاری هاست. چرا که در صورت اجرای چنین موضوعی بایستی سیستم تجمیع اوردر وجود داشته باشد تا کارگزاری ها بدانند در هر لحظه استیشن ها در مجموع چه مقدار از اعتبار مجاز، خرید انجام داده اند و چنانچه خرید شهرستان ها به سقف معین طبق ابلاغیه برسد، سایر استیشن ها از خرید محروم خواهند ماند. پس وجود یک سیستم زنده و آنلاین برای محاسبه جمیع سفارش های اعتباری لازم است که در حال حاضر موجود نیست. ضمن اینکه تا زمانی که بخواهیم برنامه های نرم افزاری لازم را برای این امر فراهم کنیم، کارگزاری ها به دلیل وجود این ابلاغیه با مشکل مواجه خواهند بود.

مشاهده کامل خبر در سایت بورس نیوز

 منبع: نمایندگی میرداماد مجتمع فنی تهران