مجتمع فنی تهران | دوره های مهندسی شبکه و امنیت
دوره های مهندسی شبکه و امنیت network engineering security | مجازی سازیvirtualization| لینوکسLinux|میکروتیک mikrotik|سیسکوCisco|مایکروسافتMicrosoft| آموزش شبکه ccna
دوره های مهندسی ،آموزش شبکه، آموزش امنیت،network engineering security ،مجازی سازیvirtualization، لینوکسLinux،میکروتیک mikrotik،سیسکوCisco،مایکروسافتMicrosoft،آموزش شبکه ccna
14816
rtl,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-14816,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

دوره های مهندسی شبکه و امنیت

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) دارای گرایش­های متعددی است که هریک از جایگاه ویژه ای برخوردارند. از این میان، گرایش شبکه به دلیل حذف عوامل زمان و مکان از ارتباطات، و همچنین تسهیل و کارآمد نمودن مدیریت (از مقیاس­ کلان کشوری، شهری… تا متوسط و خرد در سازمان­ها و شرکت­ها) در سال­های اخیر مورد توجه خاص مدیران و کارشناسان قرار گرفته است. از آنجا که مجتمع فنی تهران به عنوان یکی از برندهای مطرح در زمینه آموزش IT  و مهندسی شبکه است لذا برآن شدیم تا به معرفی بیشتر دوره های آموزشی متناسب با نیاز بازار کار و مسیرهای شغلی مرتبط بپردازیم. چنانچه علاقمند به این رشته پر درآمد و با بازارکار عالی هستید می توانید با مشاهده لیست نمایندگی ها و مراجعه به نزدیکترین نمایندگی به خود در این دوره ها ثبت نام کنید.

به طور کلی شبکه و زیر ساخت به دو بخش تقسیم می شود :
1)    بخش سرویس (Service):
در این بخش راه اندازی و مدیریت سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) قرار می گیرند. سیستم ها با توجه به نوع استفاده در شبکه به دو گروه تقسیم می شوند :
Client:  سیستم هایی که سیستم عامل آنها جهت استفاده از خدمات موجود در شبکه طراحی شده است.
Server: سیستم هایی که سیستم عامل آنها جهت ارئه خدمات در شبکه طراحی شده است. کامپیوترهای سرویس دهنده خدمات متفاوتی به شرح ذیل ارائه میکنند: Web Server / File Server / Print Server / Application Server / Email Server …
به منظور راه اندازی و مدیریت بخش سرویس شبکه، عمدتا از دو سیستم عامل قدرتمند ویندوز و لینوکس و نرم افزارهای سازگار با آنها استفاده می شود که هر کدام ویژگی ها و امکانات خاصی دارند.
سیستم عامل ویندوز به دلیل محیط گرافیکی و کاربر پسند، هم روی سیستم های کلاینت و هم سرور مورد استقبال قرار می گیرد. نسخه کلاینت ویندوز عموما Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 میباشند و نسخه سرور ویندوز Windows Server 2008, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 میباشند.
سیستم عامل لینوکس نیز دارای نسخه های متعددی میباشد که میتواند به عنوان سرویس گیرنده یا سرویس دهنده در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار گیرد. اما لازم به ذکر است که استفاده از نسخه های سیستم عامل قدرتمند لینوکس در بخش سرور از گذشته بسیار مرسوم بوده و این فرآیند در حال حاضر رو به افزایش است.
افرادی که متخصص طراحی، راه اندازی، مدیریت و پشتیبانی سرویس های شبکه باشند، امکان همکاری با شرکت ها و سازمان های کوچک تا بسیار بزرگ دولتی و خصوصی نظیر بانک ها، تامین کنندگان سرویس اینترنت (ISP) و … را خواهند داشت. عموما افرادی که تخصصهای مذکور را داشته باشند با عناوین زیر جذب بازار کار خواهند شد.

Help Desk: تکنسین فنی رفع مشکلات سیستم های کلاینت.
Administrator: مدیر طراحی، نصب، راه اندازی و پشتیبانی سرویسهای شبکه.

شرکت Microsoft جهت آموزش مهارت های مربوط به راه اندازی و مدیریت شبکه مبتنی بر سیستم عامل ویندوز دوره هایی تحت عنوان MCSE (Microsoft Certified Solutions Expert) را تدوین و ارائه نموده است.

انجمن حرفه ای لینوکس (Linux Professional Institute)  به منظور فراگیری مهارت های مربوط به راه اندازی و مدیریت شبکه مبتنی بر سیستم عامل لینوکس، دورههای LPIC-1 ، LPIC-2 و LPIC-3  را تدوین نموده که شرکت در این دوره های استاندارد به تمام علاقه مندان فناوری متن باز (Open Source) توصیه میشود.

آموزش شبکه

2)    بخش تجهیزات ارتباطی (Backbone)
این بخش شامل تجهیزاتی مانند روتر، سوئیچ، فایروال و … است که بستر سخت افزاری ارتباط بین اجزاء شبکه را فراهم میکنند.
علاقمندان به فعالیت در این زمینه پس از شرکت در دوره های آموزشی مرتبط، مهارت های لازم جهت کار با این تجهیرات و همچنین طراحی معماری و پیاده سازی زیر ساخت های شبکه را فرا خواهند گرفت. شرکت های متعددی در دنیا از قبیل Cisco، Mikrotik، Fortinet،Juniper و … اقدام به تولید تجهیزات ارتباطی شبکه می کنند که از این میان استفاده از محصولات شرکت سیسکو به عنوان یکی از با سابقه ترین شرکتها، در سطح گسترده ای به چشم می خورد.
لازم به ذکر است که شرکت سیسکو علاوه بر تولید محصولات شبکه، دوره های آموزشی متنوعی برای تربیت متخصصین این تجهیزات برگزار میکند.

آموزش شبکهاز دیگر شرکت هایی که در سالهای اخیر محصولات Backbone و همچنین برگزاری دوره های آموزشی آن مورد استقبال فراوان در تمام دنیا قرار گرفته، شرکت میکروتیک می باشد. محصولات این شرکت به نسبت سایر رقبا با قیمت کمتر عرضه می گردد اما نکته اینجاست که بسیار از پروتکل ها، استانداردها و امکانات مورد نیاز در بخش تجهیزات ارتباط دهنده شبکه را به خوبی پشتیبانی می کند و علاوه بر این از محیط ساده و کاربرپسندی نیز بهره می برد.
دانش آموختگان در بخش تجهیزات ارتباط دهنده شبکه، موقعیت جذب در مراکزی نظیر بانک ها، سازمانهای دولتی، شرکتهای خصوصی، تامین کنندگان سرویس اینترنت(ISP) و… را خواهند داشت.

توجه به این نکته ضروری است که دو بخش سرویس و تجهیزات ارتباطی مکمل یکدیگرند! و بدون وجود هریک، شبکه بی معنا ست. حتی به عنوان مثال ممکن است در بخش سرویس، بسته به نوع سرویس، نوع نرم افزار و ملاحظاتی از این قبیل، در یک شبکه بخشی از سرویس مبتنی بر لینوکس و بخشی دیگر از سرویس در همان شبکه مبتنی بر ویندوز ارائه شود. بنابراین در یک مجموعه، متخصصین متعدد از گرایش های مختلف و با مهارت های متفاوت در کنار یکدیگر به مدیریت و راهبری شبکه یک سازمان می پردازند.

نمایندگی های مجتمع فنی تهران

نزدیکترین نمایندگی به خود را انتخاب کنید.

فرم پیش ثبت نام

پیش ثبت نام شبکه
نام
نام خانوادگی
در صورت نیاز به ارائه توضیحات در مورد دوره انتخابی خود می توانید پیام خود را در این قسمت بنویسید
Sending
کانال تلگرام مجتمع فنی تهران